🇮🇹

Talianské slová

Ferrata

Ferrata

Ferrata alebo Via Ferrata (v preklade "železná cesta") je typ chodníkov, ktorý môžu horolezci používať na výstup a zostup po veľmi strmých skalných stenách. Obsahujú železné priečky, stupne, závesné mostíky a bezpečnostné laná, ktoré sú upevnené do skaly. Pôvodne boli využívané počas 1. svetovej vojny v Dolomitoch (súčasť Álp) ako spôsob navigácie vojakov v zradnom teréne.


Tieto chodníky sú obľúbenou formou dobrodružného a adrenalínového športu a možno ich nájsť v mnohých horských oblastiach po celom svete.

Avatar anonýmneho autora

Intermezzo

Je to vložka/vsuvka, ktorá sa vyskytuje medzi dvoma väčšími časťami diela, napríklad medzi dejstvami opery alebo scénami v divadelnej hre.

Môže to byť napríklad:

  • Krátka inštrumentálna skladba, ktorá slúži na prechod medzi jednotlivými časťami hudobného diela.
  • Vedlajšia príhoda, ktorá nakrátko preruší hlavný dej.

V taliančine intermezzo doslova znamená medzihra.

Avatar anonýmneho autora

Fiasco

Označenie úplného zlyhania alebo katastrofy, často v dôsledku série nešťastných udalostí alebo zlých rozhodnutí. Ide vačšinou o ľudskú chybu.


Slovo pochádza z talianskeho slova fiascho v preklade fľaša. Pôvod nie je známy, údajne keď sklár pokazil nejaký krásny predmet, urobil z neho obyčajnú fľašu. Časom sa význam slova vyvinul na označenie akéhokoľvek zlyhania.


Toto divadelné predstavenie bolo fiascom. Herci zábudali svoje vety a jednému sa podarilo spadnúť z pódia.

Avatar anonýmneho autora