🇯🇵

Japonské slová

Senpai

Japonské oslovenie, ktoré sa používa, keď je niekto starší ako vy alebo má viac skúseností v danej oblasti ako vy. Napríklad takto oslovuje študent (kouhai) z nižšieho ročníka študenta (senpai) z vyšieho ročníka.

Senpai | kouhai

Avatar anonýmneho autora

Anime

Anime

Skrátená forma japonského slova "animēshon", čo znamená animácia. Je to forma kreslenej alebo počítačovej animácie vo forme seriálov alebo filmov pochadzajúcich z Japonska. Postavy v týchto seriáloch síce môžu vyzerať kreslene a neprirodzene (veľké oči, nezvyčajne sfarbené vlasy), ale nie sú to nevyhnutne rozprávky. Anime má veľa žánrov (hororové, romantické, zábavné, akčné atď.) určených pre široké publikum, či už pre deti alebo aj pre dospelých.

Avatar anonýmneho autora

Shogun

Šógun je titul najvyššieho vojenského generála v období feudalizmu (1192 - 1868) v Japonsku, je to skrátené od "seii taishogun" - generál, ktorý víťazí nad barbarmi. Šógunovi funkcionári sa spoločne nazývali bakufu (vláda spoza opony) alebo aj šógunát.

Avatar anonýmneho autora

Manga

Manga

Japonské komiksy. Na rozdiel od klasických komiksov, ktoré sú zvyčajne farebné, predávajú sa v tenkých brožúrach a sú určené pre deti a tínedžerov. Manga je takmer vždy čiernobiela, číta sa z prava do ľava, pred predajom vo viazaných knihách vychádza v sériách a má mnoho rôznych žánrov, ktoré oslovujú rôzne publikum a vekové skupiny. Populárne mangy sú často aj naanimované a vysielané ako seriály alebo filmy (anime).

Avatar anonýmneho autora

Otaku

Otaku

Slovo vzniklo z japonského "taku" (tvôj dom) a pridaním predpony -o. Význam závisí od kontextu. Medzi anglickými hovoriacimi je to byť milovník/fanúšik niečoho. Zvyčajne japonskej kultúry a ich médií ako napríklad anime alebo mangy.


V japonštine je však tento výraz vnímaný ako hanlivý, ľudia si pod tým predstavujú asociála, ktorý má na internete nezdravú závislosť a opúšťa svoj domov len vtedy, ak je hladný alebo si potrebuje niečo kúpiť.

Avatar anonýmneho autora

Lolicon

Dospelý človek, ktorý pociťuje sexuálnu príťažlivosť k fiktívnym postavám, ktorých telesné proporcie sa veľmi podobajú tým detským, bez ohľadu na ich vek. V Japonsku najčastejšie používané na označenie pedofila.

Avatar anonýmneho autora

Yaoi

Japonský žáner seriálov, filmov, anime a pod. Žáner obsahuje sexuálne a/alebo romantické vzťahy medzi dvoma mužmi. Podobný žánru Shounen-Ai, no narodiel od Yaoi neobsahuje žiadne sexuálne scény.


Doukyusei, Yuri!!! On ICE

Avatar anonýmneho autora

Fujoshi

V preklade "skazené dievča". Je to termín v anime komunite, ktorý sa vzťahuje na ženy, ktoré sú posadnuté Yaoi a homosexuálmi, zvyčajne v nezdravej alebo nepríjemnej miere. Mužský ekvivalent je fundanshi.

Avatar anonýmneho autora

Seishun

Je to obdobie mladosti, keď sa človek rozvíja či už fyzicky alebo duševne.


Seishun (jarná mladosť) sa používa na označenie elánu a entuziazmu mladých ľudí, ako aj pocitu nádeje a možností, ktoré prichádzajú s novými začiatkami. Toto slovo sa používa aj na opis krásy prírody, najmä na jar, keď všetko kvitne. V Japonsku je Seishun obdobie, keď sa môžete tešiť zo života a plniť si svoje sny.


Seishun piesne mávajú optimistické a povzbudzujúce texty piesní.

Avatar anonýmneho autora

Waifu

Japonská skomonelina anglického slova "wife" - manželka. V japončine toto slovo neexistuje, je to len narážka na japonskú výslovnosť. Slovo je prevažne používané weebmi na označenie fiktívnej ženy (zvyčajne z anime, mangy alebo videohier), ktorá ich priťahuje natoľko, že by si ju vzali.

Avatar anonýmneho autora
Príspevky: