🇻🇦

Latinské slová

Deus Ex Machina

Latinský výraz, v preklade "boh zo stroja." Pôvodne označoval v gréckych divadlách hercov hrajúcich bohov, ktorí sa pomocou plošiny spustili na javisko, aby vyriešili situáciu v deji.


Novodobo sa to používa ako označenie nepravdepodobného, nelogického alebo nepodloženého dejového zvratu, ktorý drasticky zmení situáciu, akoby samotný "deus ex machina" prišiel, aby osud trochu postrčil. Vačšinou takýto zvrat nastáva, keď si autor nepremyslí celú situáciu dopredu a už nevie ako ju má vyriešiť.


Postava na konci príbehu záhadne obživne a porazí záporáka.

Postava spadne z útesu a zrazu sa z ničoho nič objavil lietajúci robot, aby ju zachránil.

Mea culpa

Slovné spojenie z latinčiny, v preklade "moja chyba". Hovorí sa vtedy, keď si niekto priznáva vinu a chce sa takto nepriamo ospravedlniť.

Avatar anonýmneho autora

Carpe diem

Latinské slovo, ktoré sa dá preložiť ako využi dňa, ži dneškom alebo aj vyťaž z dňa maximum. Toto slovo prvýkrát použil rímsky básnik Horatius na vyjadrenie myšlienky, že žijeme len raz a každý jeden deň by sme mali využívať naplno.

Avatar anonýmneho autora

Pro bono

Latinské slovo v preklade "pre (verejné) dobro". Ten, kto pracuje pro bono, robí určitú činnosť z vlastného presvedčenia bez nároku na odmenu.


Napríklad, keď niekto dobrovoľne zbiera odpadky, aby udržiaval čistotu v meste alebo právnik, ktorý obhajuje chudobného klienta pro bono, lebo verí, že je nevinný.

Avatar anonýmneho autora

Ad hominem

Latinská fráza v preklade: "mierené na osobu." Je to kritika, ktorá je založená na útokoch na osobu, než na tom, čo hovorí a jej argumentom.


Keď mu dôjdu argumenty, tak začne kritizovať ad hominem.

Avatar anonýmneho autora