Chad

Chad

Pôvodne postava z meme komiksov "chad vs virgin", kde chad predstavuje svalnatého, pohľadného a žiadaného muža, zatial čo virgin (panic) je presný opak. Je to dvojpanelová šablóna, ktorá ukazuje rozdiely medzi nimi, pričom Chad má byť tá správna verzia.

Avatar anonýmneho autora

Troll

Troll
  1. Kreslená postava zo zábavných meme rage komiksov, ktorá si vždy našla spôsob ako obísť systém a vyžívala sa v tom, keď si z niekoho mohla robiť blázna.
  2. Osoba, ktorú môžete nájsť v internetových diskusiách, kde schválne prokovuje (trollí) ostatných svojími hlúpimi názormi či odpoveďami a navádza ich (baití) na to, aby s ňou ďalej diskutovali. Jej zámerom je vyvolať nepokoj, neistotu a hnev v diskusii.
Avatar anonýmneho autora

Mončičak

Mončičak

Obľúbený japonský plyšiak Monchichi zo 70. rokov. Jeho kľúčovou a zároveň jedinou vlastnosťou bol cucací palec. Výzorom pripomína opicu s baranicou na hlave, preto ak vás niekto nazve mončičákom, mali by ste čo najskôr zájsť k holičovi.

Avatar anonýmneho autora

Whistleblower

Oznamovateľ, informátor. Je to niekto, kto ako jeden z prvých upozorní na nejaké nemorálne či nelegálne skutočnosti často v rámci organizácie alebo vlády, ktoré sú pred verejnosťou utajené. Títo ľudia zohrávajú kľúčovú úlohu pri poukázovaní na problémy a ich riešeniach.


V roku 2013 whistleblower Snowden zverejnil dokumenty o metódach NSA, ktorými americká vláda špehuje svojích občanov. Svojím konaním tak vyvolal celosvetovú diskusiu o ochrane súkromia, sledovaní a transparentnosti vlády.

Avatar anonýmneho autora

AMA

Spýtaj sa ma hocičo (ask me anything), skratka zvyčajne používaná, keď známe osobnosti na internete prostredníctvom sociálnych sietí (reddit, twitter) chcú dať možnosť svojim fanúšikom dozvedieť sa viac o ich živote, práci prostredníctvom otázok v komentároch.

Avatar anonýmneho autora

NEET

NEET

Tento termín sa používa v oblasti vzdelávania, je to skratka pre "Not in Education, Employment or Training" (nevzdeláva sa, nepracuje, nepraxuje). Skratka NEET je pôvodom z Anglicka, ale jej používanie sa rozšírilo aj do iných krajín vrátane Japonska, Číny a Južnej Kórey.


Sú to najčastejšie ľudia vo veku 16 až 24 rokov (v Japonsku 15 až 34 rokov), ktorí ukončili svoje vzdelanie a sú nezamestnaní. Zoomeri takto označujú povaľačov, flákačov bez budúcnosti, ktorým sa nechce robiť.


V poslednom desaťročí sa výrazne znížil podiel mladých dospelých NEET. V roku 2013 bol v EÚ zaznamenaný vrchol v podobe 16,1% a potom začal postupne klesať. V roku 2022 už bol na hodnote len 11.7%.

Avatar anonýmneho autora

Sus

Sus

Skratka od "suspicious" v preklade "podozrivý". Skratku preslávila hra Among Us, kde skupinka ľudí na kozmickej lodi nájde mrtvé telo a hľadá podozrivého (vraha) medzi sebou.


Jeho správanie včera, keď sa z ničoho nič s nami prestal rozprávať a odišiel, mi prišlo trochu sus.

Po kýchnutí a prdnúti zároveň som mal nepríjemný sus pocit. Moje obavy sa naplnili, keď som v trenkách zacítil mokro.

Avatar anonýmneho autora

AKA

Skratka z anglického "also known as" v preklade "taktiež známy ako."


Volám sa Dávid AKA Dodo.

Môj kamoš Milan AKA "lámač ženských sŕdc" si na Tinderi našiel zase novú priateľku.

Avatar anonýmneho autora

Faded

Keď je niekto zhulený, fajčil marihuanu. Jeho oči môžu byť spadlé a červené, zajakáva sa alebo hovorí od veci. Z anglického slova Faded, v preklade Vyblednutý.


Rečník 1: Máš nejako červené oči, je ti niečo?

Rečník 2: Som faded, asi som to prehnal s fajčením.


Po vyfajčení toho silného blunta som bol tak faded, že som sa nedokázal na nič sústrediť.

Avatar anonýmneho autora

Pele

Mužský pohlavný orgán. Podobné slovám ako fas, falus, cicina, pecer, pišulák, kár. Avšak v cigánštine Peló/Pelé je označenie pre semenníky. Zhodou okolností je to aj prezývka pre slovenského politika s podobným priezviskom.


Rečník 1: Prečo je na mojom pravítku značka pri 18 cm?

Rečník 2: Prepáč, meral som si pele.


Slovo sa vyskytuje aj v textoch piesní od Rytmusa:

Yeah, yeah Miro Pelé tvoj tata v******ý yau Pieščany. - skladba Temeraf

....teraz som úspešný, oblizuješ mi moje pele. - skladba Šecko dobré