Antonymum

Antonymum

Slovo sa skladá z 2 gréckych slov: "anto" - opak, "onym" - meno. Bolo prvý krat použité v 19. storočí v Anglicku a odvtedy sa stalo všeobecne uznávaným termínom v oblasti štúdia jazyka a lingvistiky. Znamená to presný opak slova. Antonymum a opak sú synonymá.


Studený / Horúci

Bezpečný / Riskantný

Radost / Smútok

Cringe / Lit

Avatar anonýmneho autora

Antagonista

Môže to byť postava alebo organizácia, ktorá je použitá ako sila opozície voči protagonistovi. Vo vačšine prípadov je antagonista záporák/zloduch. No v prípade, že hlavná postava je zloduch, tak antagonista môže byť aj dobrák alebo hrdina.

Avatar anonýmneho autora

Antisociál

Na rozdiel od asociála, tento človek je vandal, delikvent, ktorý porušuje sociálne a právne normy a škodí tým každému okolo seba. Patria sem rôzne trestné činy ako kradnutie, sexuálne obťažovanie, vydieranie, únosy, podvody a v extrémnych prípadoch vraždy či terorizmus.

Avatar anonýmneho autora

Asociál

Je to niekto, kto sa vyhýva sociálnej interakcii a je voči ostatným sobecký, bezohľadný alebo nepriateľský. Na rozdiel od antisociála, jeho chovanie ovplyvňuje len samého seba. Patria sem závislosti ako alkoholizmus, gamblerstvo, sebapoškodzovanie a ďalšie.


Asexuál = Človek bez potreby sexu.

Asociál = Človek bez potreby socializovať sa.

Avatar anonýmneho autora

Jack off

Anglický výraz pre:

  1. honenie, masturbáciu
  2. hlúpeho muža
Avatar anonýmneho autora

Otaku

Otaku

Slovo vzniklo z japonského "taku" (tvôj dom) a pridaním predpony -o. Význam závisí od kontextu. Medzi anglickými hovoriacimi je to byť milovník/fanúšik niečoho. Zvyčajne japonskej kultúry a ich médií ako napríklad anime alebo mangy.


V japonštine je však tento výraz vnímaný ako hanlivý, ľudia si pod tým predstavujú asociála, ktorý má na internete nezdravú závislosť a opúšťa svoj domov len vtedy, ak je hladný alebo si potrebuje niečo kúpiť.

Avatar anonýmneho autora

Mainstream

Mainstream je to, čo je novým trendom/čo momentálne frčí. Mainstreamový človek je ten, kto preskakuje z trendu na trend, aby zapadol do zvyšku davu. Má rád len veci, ktoré sú populárne.

Avatar anonýmneho autora

R&B

Žáner pre hudbu, ktorá kombinuje prvky blues s jazzom alebo soulom. Skratka pre "Rhythm & Blues". Predtým, ako sa R&B zmiešalo s hip-hopom, bola to hudba interpretov ako Marvin Gaye, The Isley Brothers, Phyllis Hyman, Minnie Rippington. Moderné R&B úzko súvisí s popom, rapom a hip-hopom. R&B je podobný rapu, ale namiesto rapovania sa tu spieva a v pozadí je beat.


Zatiaľ čo autentické R&B obsahuje hlboké texty, najmä afrocentrické zážitky z lásky, vzťahov, kultúr, politiky atď., moderné/mainstreamové "R&B" sa skôr zameriava na sentimentálne milostné témy, sex a hip-hopový životný štýl.

Avatar anonýmneho autora

Nerd

Nerd

Bifľoš, šprt. Je to osoba, ktorá má potešenie z hromadenia veľkého množstva vedomostí o témach, ktoré sú často príliš podrobné alebo komplikované na to, aby sa nimi väčšina ostatných ľudí zaoberala.


Často mylne zamieňané so slovom Geek, čo je človek, ktorý má veľa znalostí o seriáloch, videohrách alebo komiksoch.

Avatar anonýmneho autora

Manga

Manga

Japonské komiksy. Na rozdiel od klasických komiksov, ktoré sú zvyčajne farebné, predávajú sa v tenkých brožúrach a sú určené pre deti a tínedžerov. Manga je takmer vždy čiernobiela, číta sa z prava do ľava, pred predajom vo viazaných knihách vychádza v sériách a má mnoho rôznych žánrov, ktoré oslovujú rôzne publikum a vekové skupiny. Populárne mangy sú často aj naanimované a vysielané ako seriály alebo filmy (anime).

Avatar anonýmneho autora