Anime

Anime

Skrátená forma japonského slova "animēshon", čo znamená animácia. Je to forma kreslenej alebo počítačovej animácie vo forme seriálov alebo filmov pochadzajúcich z Japonska. Postavy v týchto seriáloch síce môžu vyzerať kreslene a neprirodzene (veľké oči, nezvyčajne sfarbené vlasy), ale nie sú to nevyhnutne rozprávky. Anime má veľa žánrov (hororové, romantické, zábavné, akčné atď.) určených pre široké publikum, či už pre deti alebo aj pre dospelých.

Avatar anonýmneho autora

Geek

Osoba, ktorá je posadnutá: televíznymi seriálmi (najčastejšie Star Wars, Harry Potter), filmami alebo komiksami, hernými konzolami, počítačovými hrami a podobne. O tejto téme má toho veľa naštudované a rád sa o svoje znalosti s ostatnými, či už ich to zaujíma alebo nie. Zvyčajne veľmi nezapadá do kolektívu. Má tendenciu priateliť sa s inými introvertmi, ktorý zdieľajú podobné koníčky a záujmy.

Avatar anonýmneho autora

Degeš

Človek, ktorý sa nevie normálne správať. Nedodržuje základné hygienické a spoločenské návyky. Často používané ako hanlivé označenie pre róma.


  • Rómčina: Označenie róma, ktorý nedodržuje rómske zásady a robí tak hanbu rodine.
  • Maďarčina: V minulosti slovo "Dögös" označovalo špinavého človeka, ktorý pojedal uhynuté zvieratá (dög) ako psy alebo kone.
Avatar anonýmneho autora

MVP

"Most valueable player" alebo "najvýznamnejší hráč", je to ocenenie udeľované športovcovi, ktorý je považovaný za najdôležitejšieho pre daný šport, tím alebo hru.


Za svoje vynikájúce výkony v tej istej sezóne bol zvolený ako MVP sezóny.

Avatar anonýmneho autora

Blicovanie

Ulievanie sa. Neprítomnosť alebo predčasný odchod zo školy alebo práce, aj keď by tam človek za normálnych okolností musel byť.


Mala problémy s učiteľmi kvôli blicovaniu.

Ak budeš blicovať, nebudeš stíhať účivo.

Avatar anonýmneho autora

Superpozícia

Pojem v kvantovej mechanike, ktorý opisuje schopnosť častice existovať vo viacerých stavoch alebo miestach súčasne. To znamená, že kým nie je pozorovaná, častica sa môže nachádzať v "superpozícii" všetkých možných stavov alebo miest.


Príklad: Keď si s niekym hodíte mincu, minca môže mať 2 stavy: panna alebo orol. Dokým nepadne, táto minca má súčasne oba stavy.

Avatar anonýmneho autora

Vibe

Emocionálna atmosféra, pocit. Možno použiť aj ako sloveso "vibeovať", čo znamená: oddychovať, relaxovať, tráviť čas s priateľmi, cítiť sa fajn.


Včera som pri jazere vibeoval s kamošmi.

Pozri na toho čudáka. Nemám z neho dobrý vibe.

Vibe | vajb | vajbovať

Avatar anonýmneho autora

Delírium

Dočasná duševná porucha, ku ktorej dôjde náhle, v priebehu jedného až dvoch dní. Vyznačuje sa extrémnym nepokojom, zmätenosťou, poruchou reči a niekedy halucináciami. Môže byť pôsobená horúčkou, otravou alebo poranením mozgu.

Avatar anonýmneho autora

Bussin

Anglické prídavné meno na označenie niečoho skvelého. Vačšinou sa takto označuje dobré jedlo, luxusné autá, 5-hviezdičkové apartmány...

Avatar anonýmneho autora

Schrödingerova mačka

Schrödingerova mačka

Hypotetický experiment v kvantovej mechanike, ktorý skúma podstatu pravdepodobnosti a superpozície. Experiment zahŕňa umiestnenie mačky do škatule s jedom, ktorý sa môže, ale nemusí uvoľniť na základe rozpadu rádioaktívneho atómu. Podľa kvantovej mechaniky, kým sa škatuľa neotvorí a mačka sa nespozoruje, je mačka súčasne živá aj mŕtva.

Avatar anonýmneho autora