DDoS

Forma kybernetického útoku viacerými počítačmi, ktoré posielajú opakované požiadavky na server, aby ho zaťažili a na určitý čas zneprístupnili. Po spustení páchatelia zvyčajne sľúbia zastavenie útoku výmenou za výkupné.


DDoS - "Distrubuted Denial of Service", v preklade "Distribuované odopretie služby."

Avatar anonýmneho autora

PWM

PWM

Impulzová šírková modulácia alebo "pulse width modulation." Je to technika používaná na riadenie množstva energie dodávanej do zariadenia nastavením šírky elektrických impulzov. Bežne používané v zariadeniach, ako sú regulátory motorov, napájacie zdroje, audio zosilňovače.


PWM si môžete predstaviť aj ako veľmi rýchly spínač:

  • Máte žiarovku a chcete jej stlmiť jas na 50%, takže tento spínač bude polovicu času vypnutý a druhú polovicu zapnutý.
  • Ľudské oči toto vnímajú ako zníženie jasu. Nedokážu spozorovať tieto zapínania a vypínania (impulzy), pretože prebiehajú príliš rýchlo (v miliontinách sekundy).
Avatar anonýmneho autora

CP-čkar

Cezpoľný, prisťahovalec, niekto kto sa nenarodil v meste, v ktorom žije. Zvyčajne ide o študentov na internátoch alebo robotníkov. Domáci/miestni obyvatelia takto negatívne označujú ľudí, ktorí do ich mesta dochádzajú za prácou.


Skratka CP môže znamenať aj "cestovné poriadky." CP-čkar je teda môže byť aj niekto kto, využíva vlaky, autobusy či inú verejnú dopravu.


Bratislavčania sa často sťažujú, že im CP-čkári preberajú prácu.

CP-čkar | cpckar

Avatar anonýmneho autora

Matchfixing

Stávkový podvod. Je to dohodnutie výsledku športového zápasu už pred jeho odohraním. Hlavným cieľom je zmanipulovať výsledok zápasu alebo menšie detaily v hre, a tak zabezpečiť vysoké výnosy prostredníctvom stávkovania na výsledok tejto hry.


Do tohto podvodu sú zvyčajne zapojení:

  • Hráči - Dajú sa podplatiť, aby podali nízky výkon, najmä nižšie ligy.
  • Trenéri - Zníženie výkonnosti vlastného tímu prostredníctvom rôznych taktík či striedania kľúčových hráčov
  • Rozhodcovia - Zmena strany vhadzovania, priznanie rohového kopu alebo povolenie zahrať ofsajdové postavenie

Spoločnosť Valve zákázala hranie niekoľkým hráčom podozrivým z matchfixingu, kde vsádzali peniaze na svoju prehru na hazardných stránkach, aby vyhrali peniaze.

Avatar anonýmneho autora

POW

"Prisoner of war", po slovensky vojnový zajatec. Osoba, ktorá sa vzdá nepriateľovi (alebo je ním zajatá) v čase vojny.


POW na oboch stranách konfliktu na Ukrajine povedali vyšetrovateľom OSN pre ľudské práva, že boli vystavení mučeniu.

Avatar anonýmneho autora

Easter Egg

Sú to skryté odkazy alebo súbory zakódované v softvéri alebo na webových stránkach. Programátor ich pridávajú len pre zábavu, nemajú žiadny reálny účel. Môžu to byť napríklad skryté zbrane, referencie alebo úrovne videohry, ktoré je často ťažké nájsť.


GTA V: Ak hráč počas hrania strieľa na dom iného hlavného protagonistu, dostane od neho nahnevaný telefonát , aby s tým prestal.

MGS 3: Ak si hráč uloží hru pred finálnym súbojom a potom si nastavia systémové hodiny o niekoľko mesiacov dopredu, po opätovnom načítaní hry záporák zomrie na starobu.

Avatar anonýmneho autora

Konami kód

Konami kód

Cheat kód bežný vo väčšine klasických hier od spoločnosti Konami, ktorý dal kódu jeho prezývku. Programátori tradične programovali skryté "cheat kódy", ktoré uľahčovali hranie a pomáhali im najmä počas testovania hry pred komerčným uvedením na trh. Samotný kód sa stal symbolom arkádových hier a bol natoľko populárný, že sa s ním môžete stretnúť aj v iných hrách či aplikáciach, kde po stlačení sa vám zobrazí Easter Egg.


Kód sa zádaval postupným stlačením určitých tlačidiel na ovládači či klávesnici.

Najbeznejšia kombinácia:

↑ ↑ ↓ ↓ ← → ← → B A

(šípka hore, hore, dole, dole, vľavo, vpravo, vľavo, vpravo, tlačidlo B, tlačidlo A)

Konami kód | konami code

Avatar anonýmneho autora

Brainstorming

Metóda výmýšľania nápadov a zdieľania poznatkov na riešenie konkrétneho obchodného či technického problému, pri ktorej sú účastníci povzbudzovaní, aby premýšľali bez prerušenia.

Je to skupinová aktivita, pri ktorej každý účastník zdieľa svoje nápady hneď, ako mu napadnú. Na záver zasadnutia sa jednotlivé nápady kategorizujú a zoradia.

Avatar anonýmneho autora

qt3.14

QT = "cutie"

3.14 = hodnota pí (Ludolfovo číslo)


Pri vyslovení vám vznikne slovo "Cutie pie", čo je používané ako označenie peknej a milej osoby.

Avatar anonýmneho autora

Memes

Mémy sú populárne/virálne obrázky, videá alebo GIF-y šírené na sociálnych sieťach, ktoré využívajú humor na vyjadrenie myšlienok a pocitov konkrétneho publika.


Sú to zvyčajne fotky s nadpisom pri hornom alebo dolnom okraji. Text býva zvyčajne humorný alebo sarkastický.

Meme

Avatar anonýmneho autora