Hype

Vzrušovať sa nad niečím, čo nie je až tak vzrušujúce. Je to taktiež extravagantná marketingová stratégia, pri ktorej sa výrobok propaguje ako vec, ktorú musí mať každý. Vačšinou sa zveličujú jej výhody a v konečnom dôsledku je táto vec podpriemerná.


Hra Cyperpunk 2077 mala pred vydaním obrovský "hype". Sľubovala obrovskú otvorenú mapu, inteligentné AI a hlboký príbeh. No po vydaní sa ukázalo, že mapa je nedokončená, správanie AI je primitívne a príbeh je príliš uponáhľaný.

Hype | hajp

Avatar anonýmneho autora

Homie

Najlepší priateľ na celý život. Dokonca viac než len to, je to pre vás rodina. Pojem, ktorý sa používa na zdôraznenie najvyššej formy úcty k inému človekovi, pretože tento človek vám bude vždy kryť chrbát v dobrom aj zlom.

Avatar anonýmneho autora

Pepega

Pepega

Pôvodne emotikon z Twitchu so skresleným obrázkom žabiaka Pepeho. Je to niečo, čo niekomu poviete, aby ste mu diskrétne povedali, že je retardovaný. Zvyčajne používané, keď niekto urobí hlúpu vec.


Rečník 1: Pamätáš ako som Janovi povedal, že keď dá mobil do zapnutej mikrovlnky, tak sa mu nabije?

Rečník 2: Čo sa stalo?

Rečník 1: Tak on to fakt skúsil a mobil mu už nejde.

Rečník 2: To je pepega.

Avatar anonýmneho autora

Sršeň

-

Označenie pre tučného človeka.


Obrovský ako sršeň

Avatar anonýmneho autora

Mliečňak

-

Albínec alebo človek s veľmi svetlou pokožkou.

Avatar anonýmneho autora

Catfishing

Catfishing

Podvod, pri ktorom si ľudia na sociálnych sieťach vytvárajú falošné identity, prípadne celé sociálne kruhy, aby oklamali iných ľudí do citových/romantických vzťahov.


Najčastejšie dôvody:

  • Finančný zisk - vydávajú sa za niekoho iného, aby získali peniaze
  • Manipulácia - ovládanie niekoho, koho nemajú radi/ex partnerov
  • Upútanie pozornosti - ľudia im nevenujú dostatok pozornosti, tak si to vynahradzujú na internete
  • Únik z reality - majú nudný život a chcú si vytvoriť vlastný svet, v ktorom môžu byť kýmkoľvek chcú.

Obeť Catfishing-u: Ukázalo sa, že to pekné dievča, ktoré som stretol na online zoznamke bol v skutočnosti len starý chlap, ktorý chcel aby som mu poslal peniaze.

Avatar anonýmneho autora

Gaslighting

Keď niekomu klamete tak, že sa potom cíti ako blázon, pretože už nevie, čomu má veriť. Ide o formu zastrašovania alebo psychického týrania, pri ktorej sa obeti predkladajú nepravdivé informácie, ktoré ju nútia pochybovať o vlastnej pamäti, vnímaní a často aj o zdravom rozume.


Príklad:

  • Šéf v práci neustále znevažuje a podkopáva zamestnanca, hoci podáva dobrý výkon. Šéf mu môže hovoriť veci ako: "Máš šťastie, že tu máš prácu."
  • Časom zamestnanec začne pochybovať o svojich schopnostiach a má pocit, že nie je vo svojej práci dobrý, hoci ju vykonáva dobre.
  • Správanie šéfa (gaslighting) môže mať negatívny vplyv na sebavedomie a duševné zdravie zamestnanca.

Avatar anonýmneho autora

Woke

Woke

Byť uvedomelým, najmä pokiaľ ide o sociálne problémy, ako je nerovnosť a predsudky, najmä tie, ktoré sa týkajú zaobchádzania s etnickými, rasovými alebo sexuálnymi menšinami (LGBTQ).


V súvislosti s politikou, ide hlavne o liberálov/liberálne strany, ktoré presadzujú inkluzívne politiky alebo ideológie, ktoré tieto menšiny vítajú.


Woke môžu byť aj rôzne média:

  • Každého 1. júna (Pride Month) si "woke" firmy na sociálnych sieťach menia svoje logá na dúhové vlajky.
Avatar anonýmneho autora

Protagonista

Hlavná postava drámy alebo iného literárneho diela. Vačšinou dobrák alebo hrdina, no môže to byť aj zloduch či záporák. Jeho protikladom (antonymom) je antagonista.


Vo filme Batman je Batman protagonista a Joker antagonista, no vo filme Joker (ktorý sa odohráva z pohľadu Jokera) je Batman antagonista.

Avatar anonýmneho autora

G-man

Muž, ktorý pracuje pre vládu (goverment man). Vačšinou sa tak označuje špeciálny agent FBI alebo iného podobného orgánu činného v trestnom konaní. Taktiež sa tak isto volá aj antagonista z hry Half-Life.

Avatar anonýmneho autora