POV

POV

Skratka od "Point of view" - úhoľ pohľadu. Je to pozícia, z ktorej je niečo alebo niekto pozorovaný.


  • "Rano som sa zobudil a pozeral som sa z okna. Videl som ako slnko práve vychádzalo nad obzor. V tej chvíli som zacítil pocit pokoja" - v tejto vete je POV z prvej osoby. Rozprávač hovorí o svojích pocitoch a zážitkoch.
  • YouTube obsahuje rôzne POV videá z luxusných áut, ktoré zachytavajú, čo presne vodič vidí a počuje, keď ich šoféruje.
Avatar anonýmneho autora

Based

V doslovnom preklade "Založené"/"Založený".


  1. Slovo, ktoré sa používa, keď s niečím súhlasíte, alebo keď chcete niekoho oceniť za to, že je sám sebou alebo že sa nestará o to, čo si myslia ostatní.
  2. Človek, ktorý rozmýšľa inak ako ostatní ľudia.

Slovo sa však vačšinou používa ironicky:

Marián Kotleba je based.

Pimp

Pasák. Je to kriminálnik, ktorý zamestnáva prostitútky a sprostredkúva im klientov, pričom preberá časť alebo všetko z ich zárobkov.


Taktiež to môže byť niekto, kto je sebavedomý, má dobrý zmysel pre štýl a vzhľad, a čo je najdôležitejšie: vie, ako zvoliť správne slová, aby dostal ženu do postele.

Avatar anonýmneho autora

Ferrata

Ferrata

Ferrata alebo Via Ferrata (v preklade "železná cesta") je typ chodníkov, ktorý môžu horolezci používať na výstup a zostup po veľmi strmých skalných stenách. Obsahujú železné priečky, stupne, závesné mostíky a bezpečnostné laná, ktoré sú upevnené do skaly. Pôvodne boli využívané počas 1. svetovej vojny v Dolomitoch (súčasť Álp) ako spôsob navigácie vojakov v zradnom teréne.


Tieto chodníky sú obľúbenou formou dobrodružného a adrenalínového športu a možno ich nájsť v mnohých horských oblastiach po celom svete.

Avatar anonýmneho autora

Fanboy

Extrémny fanúšik alebo stúpenec určitého média alebo konceptu, či už ide o šport, televíziu, filmových režisérov, hry, atď. Najčastejšie používané v súvislosti s videohrami. Majú tendenciu byť iracionálni a nie sú ochotní vypočuť si obe strany diskusie, opakujú tie isté veci dookola a sú veľmi zaujatí.

Avatar anonýmneho autora

Fujoshi

V preklade "skazené dievča". Je to termín v anime komunite, ktorý sa vzťahuje na ženy, ktoré sú posadnuté Yaoi a homosexuálmi, zvyčajne v nezdravej alebo nepríjemnej miere. Mužský ekvivalent je fundanshi.

Avatar anonýmneho autora

Šovinista

Niekto, kto je presvedčený, že jeho národ, pohlavie, skupina alebo druh je nadradený ostatným.

Avatar anonýmneho autora

Fandom

Skupina alebo komunita ľudí, ktorí majú radi nejakú hru, knihu alebo konkrétnu tému.


Fandom Harryho Pottera

Avatar anonýmneho autora

Lolicon

Dospelý človek, ktorý pociťuje sexuálnu príťažlivosť k fiktívnym postavám, ktorých telesné proporcie sa veľmi podobajú tým detským, bez ohľadu na ich vek. V Japonsku najčastejšie používané na označenie pedofila.

Avatar anonýmneho autora

Yaoi

Japonský žáner seriálov, filmov, anime a pod. Žáner obsahuje sexuálne a/alebo romantické vzťahy medzi dvoma mužmi. Podobný žánru Shounen-Ai, no narodiel od Yaoi neobsahuje žiadne sexuálne scény.


Doukyusei, Yuri!!! On ICE

Avatar anonýmneho autora