Boomer

Boomer je osoba vo veku nad 55 rokov. Tento výraz je zvyčajne používaný tínedžermi na označenie niekoho zo staršej generácie, kto súdi súčasnú generáciu za to, čo robí/používa.


Fráza "Ok, boomer" sa zvyčajne používa na vyjadrenie nezáujmu o názor tejto osoby.


Boomer: Už mi tí zoomeri idú na nervy, než aby robili niečo užitočné, tak vkuse len pozerajú do mobilu na Facebook a TikTok.

Zoomer: Ok, boomer.

Zoomer

Označenie ľudí narodených v rokoch 2005-2020 označovaných aj ako generácia Z. Títo ľudia ako prví vyrástli vo svete technológií počas masivného rozširovania internetu a sociálnych sietí. Dôsledkom toho majú vačší vzťah k zariadeniam ako mobily a počítače. Niekedy však tento vzťah prerastá v závislosť, kedy prestávajú rozlišovať medzi reálnym a virtuálnym svetom.


Presným opakom je boomer.

Boomer: Už mi tí zoomeri idú na nervy, než aby robili niečo užitočné, tak vkuse len pozerajú do mobilu na Facebook a TikTok.

Flashback

  1. Je to zvyčajne traumatická spomienka, pohľad do minulosti. Napríklad keď sa stane niečo, čo vám pripomenie trápnu, ťažkú alebo tak znepokojujúcu udalosť vo vašom živote, že na ňu už nikdy nezabudnete.
  2. Pri seriáloch či filmoch je to primenutie udalostí z predchadzajúcej epizódy na začiatku novej epizódy.
Avatar anonýmneho autora

Netflix and chill

Eufemizmus pre pozvanie niekoho k sebe domov za účelom sexuálnej aktivity. Niečo ako keď ťa k sebe priateľ/priateľka pozve na kávu a ty čakáš, že neostanete len pri káve.

Avatar anonýmneho autora

Triggered

"Triggered" sa dá do slovenčiny preložiť rôznymi spôsobmi v závislosti od kontextu: dostalo ma to, nahnevalo ma to, dojalo ma to...


V angličtine sa však "triggered" používa aj v iných kontextoch, napr. ako neprimeraná reakcia na podnet, ktorý môže súvisieť s psychologickými problémami, politickými názormi, náboženským presvedčením a podobne.

Avatar anonýmneho autora

IMO

Anglická skratka "In my opinion" v preklade "podľa mňa", zvyčajne používaná na internetových fórach alebo nástenkách.


IMO, ten film nebol tak zlý.

Avatar anonýmneho autora

Simp

SIMP (Simpleton) po slovensky: "jednoduchý človek" alebo "hlupák." Je to muž, ktorý tak túži po žene, že by pre ňu urobil čokoľvek ako napríklad:

  • Dáva jej darčeky, aby bola šťastná.
  • Daruje jej veľa peňazí.

Správa sa ako princ na bielom koni, no vačšinou z toho aj tak nič nemá a zostáva pre ňu maximálne kamarátom.


Týka sa to však aj mužov vo vzťahoch, keď sú takí submisívni, že spravia a povedia doslova čokoľvek, len aby boli v priazni ženy.

Avatar anonýmneho autora

IIRC

Anglická skratka pre "if i remember correctly," v preklade "ak si dobre spomínam." Často používaná na sociálnych sieťach, v textových správach a e-mailoch, keď si na niečo snažíte spomenúť, no nie ste si úplne istí, či je to správne.

Avatar anonýmneho autora

Sigma

Označenie pre úspešného a obľúbeného muža nezávislého od ostatných.

Títo ľudia sa nepodriaďujú spoločenským normám a radšej myslia sami za seba.


Sigma je na podobnom mieste v hierarchii ako alfa samec, hoci je zvyčajne viac introvertný a vyrovnanejší. Nevyhľadáva spoločnosť, stačí mu len menší okruh priateľov, s ktorými má hlbší vzťah. Uprednostňuje aktivity, kde môže byť sám sebou a rozvíjať sa.

Avatar anonýmneho autora

NPC

Skratka pochádza z počítačových RPG hier, kde NPC (Non-playable character) je nehrateľná postava, čiže postava, ktorú hráč nedokáže ovládať. Tieto postavy sú naprogramované tak, aby poskytovali vopred určené odpovede a dialógy. Je to aj spôsob ako nazvať niekoho predvídateľným či jednoduchším.


Charakteristika NPC v hrách:

  • Odpovedanie na všetky otázky zaužívaným dialógom bez ohľadu na to, či sa vzťahuje na danú situáciu.
  • Nelogické správanie a robotický pohyb.
  • Poskytuje hráčovi rôzne úlohy (questy).

Rečník 1: *Objedná si pizzu*

Kuriér: *Dozvezie pizzu*

Kuriér: Nech sa páči, prajem dobrú chuť.

Rečník 1: Ďakujem aj ja vám.