Try hard

Človek, kto sa veľmi snaží byť v niečom dobrý alebo chce niekam zapadnúť a nakoniec aj tak väčšinou zlyhá. Napríklad v hrách sa tak veľmi snaží vyhrať, že nakoniec sa pri tej hre ani nezabaví a keď prehráva začína byť agresívny. Takýto človek zvyčajne používa lacné triky alebo neférové techniky, aby vyhral.


Niekedy sa tak nesprávne označujú aj jednotlivci, ktorí sú jednodnoducho v niečom lepší ako ten, kto ich tak označuje.

Avatar anonýmneho autora

BTFO

Skratka pre "blown the fuck out." Všeobecne sa používa na označenie športového tímu, ktorý prehrá s iným tímom veľkým rozdielom. Najmä ak sa očakávalo, že ten porazený tím vyhrá.


Slovenský ekvivalent: Prehral na plnej čiare.

Spoiler

Keď vám niekto odhalí doteraz neznámy aspekt niečoho, čo by ste pravdepodobne radšej zistili sami. Vačšinou ide o spoilery z filmov, kde vám niekto prezradí podstatnú časť príbehu a pokazí vam tým prvotný moment prekvapenia a zažítok z filmu.


Spoilery: Titanic sa na konci potopí. Harry Potter: Snape zabije dumbledora.

Trigovica

Mikina v nitrianskom/trenčianskom nárečí. Často zamienaňé za druh alkoholu.


Rečník 1: Je mi zima, nemáš trigovicu?

Rečník 2: Také nepijeme, mám len slivovicu.

MILF

Skratka pre "Mom, I would like to fuck," v češtine "Máma, co bych píchal." Hláška pochádza z filmu Prci Prci Pricičky. Vačšinou označuje atraktívne ženy nad určitý vek (30 alebo 40+), pričom tieto ženy nemusia mať nutne dieťa.


Stiflerová máma, Z. Čaputová

Deus Ex Machina

Latinský výraz, v preklade "boh zo stroja." Pôvodne označoval v gréckych divadlách hercov hrajúcich bohov, ktorí sa pomocou plošiny spustili na javisko, aby vyriešili situáciu v deji.


Novodobo sa to používa ako označenie nepravdepodobného, nelogického alebo nepodloženého dejového zvratu, ktorý drasticky zmení situáciu, akoby samotný "deus ex machina" prišiel, aby osud trochu postrčil. Vačšinou takýto zvrat nastáva, keď si autor nepremyslí celú situáciu dopredu a už nevie ako ju má vyriešiť.


Postava na konci príbehu záhadne obživne a porazí záporáka.

Postava spadne z útesu a zrazu sa z ničoho nič objavil lietajúci robot, aby ju zachránil.

Weeb

Weeb

Weaboo je človek, ktorý sa zaujíma o japonskú kultúru (zvlášť anime a komiksy), ale je ňou posadnutý až do takej miery, že si želá byť Japoncom.


Charakteristika:

  • Na internete má profilovku z anime a obľubuje rôzne kresby.
  • Príležitostne používa japonské slová a frázy (waifu, senpai).
  • Kupuje rôzne hrnečky, kostýmy a vankúše s anime motívmi.
  • Zanedbáva reálne vzťahy na úkor vzťahov vo virtuálnom prostredí.
Avatar anonýmneho autora

Mi casa su casa

V doslovnom preklade "Môj dom je tvoj dom." Mi casa su casa (formálne Mi casa es su casa) je španielsky výraz, ktorý sa bežne používa na vyjadrenie pohostinnosti hostiteľa voči hosťom, aby sa hosť cítil príjemne a bol uvoľnený, akoby to bol jeho vlastný dom.


Po slovensky: "Cíť sa u mňa ako doma."

Avatar anonýmneho autora

Xenofób

Xenofób sa správa nepriateľsky voči všetkému cudziemu, či už k homosexuálom, bisexuálom, prostrediu, zvieratám a rôznych rasam. Najčastejšie sa tak označuje niekto, kto má odpor k cudzincom a okolitým štátom.

Avatar anonýmneho autora

PTSD

Posttraumatická stresová porucha (niekedy nazývaná PTSD) je forma úzkosti. U niektorých ľudí sa tento stav vyvinie po prežití traumatizujúcej udalosti. Touto udalosťou môže byť vážna nehoda, fyzické alebo sexuálne napadnutie, vojna alebo mučenie, prípadne prírodná katastrofa ako napríklad požiar alebo povodeň.


Niektorí vojnoví veteráni trpia PTSD pri hlasných zvukoch ako sú napríklad vybúchy ohňostrojov, pretože im pripominajú vojnu.

Avatar anonýmneho autora