El nino

Poveternostný jav, pri ktorom sa nezvyčajne otepluje povrch vody vo východnej časti Tichého oceánu - pobrežia Peru a Ekvádoru. Peruánski rybári v 17. storočí pomenovali tento jav ako El Niño (chlapec) odkazujúc na narodenie Ježiša Krista, keďže sa tento jav prevažne vyskytuje len cez Vianoce. Opakom je jav La Niña (dievča), pri ktorom teploty povrchu oceánu klesajú až o 5 stupňov.

El nino | La nina

Avatar anonýmneho autora

Carpe diem

Latinské slovo, ktoré sa dá preložiť ako využi dňa, ži dneškom alebo aj vyťaž z dňa maximum. Toto slovo prvýkrát použil rímsky básnik Horatius na vyjadrenie myšlienky, že žijeme len raz a každý jeden deň by sme mali využívať naplno.

Avatar anonýmneho autora

Populista

Je to politik, ktorý správi čokolvek, len aby oslovil voličov. Má slogany ako: znížime cenu elektriny a potravín, zvýšime mzdy, znížime úroky hypoték. Tieto ciele znejú lákavo, ale realita je, že nemá dobrý spôsob ako ich splniť. Má zvačša len nepremyslené riešenia, ktoré sú dlhodobo neudržateľné.


Príklady:

Navýši dane bankám = banky zvýšia poplatky klientom.

Zastropuje ceny potravín = nedostatok potravín, nižšia kvalita.

Zvyší minimálnu mzdu = firmy si zamestnancov nemôžu dovoliť, nedostatok pracovných miest.

Avatar anonýmneho autora

Šraňky

Z nemeckého Schranke - sú to zábrany, zábradlie, závory (najmä tie železničné). Šraňk bol v minulosti plot, ktorý oddeľoval dráhy jazdcov v rytierskych turnajoch.

Avatar anonýmneho autora

Šporhelt

Slovo pôvodom z nemeckého "Sparherd", čo je v preklade sporák (zastaralo: šporák). V minulosti sa takto prevažne označovali kachľové sporáky a pece, ktoré zároveň slúžili ako zdroj tepla.


Bŕŕ, to je ale kosa, nože rozohrej šporhelt nech si niečo uvaríme.

Avatar anonýmneho autora

Vercajg

Zvyčajne náradie ako sú nástrčné kľúče, račne, vrtačky, šróbováky a podobne. Niekedy používané aj ako pomenovanie mužského pohlavného údu.


Rečník 1: Jano, podaj mi ten dlhý vercajg.

Jano: *rozopne si gate*

Rečník 1: Fuj Jano, ja som myslel vrták.

Namaste

Bežný pozdrav používaný v Indii. V preklade "klaniam sa ti" alebo aj "skláňam sa Bohu v tebe." Pozdrav vychádza z Hinduistickej myšlienky, že Boh prebýva v každom jednom z nás a preto ten, ktorého pozdravíte, si zaslúži úctu.


S týmto pozdravom sa môžete stretnúť aj pri Jóge, kde na začiatku a na konci hodiny sa všetci chytia za ruky na znak úcty a mieru.

Avatar anonýmneho autora

Faux pas

Z francúzštiny, v preklade prešlap. Je to spoločenský omyl alebo vážne porušenie etikety. Zvyčajne to býva nepremyslené konanie alebo nevhodná poznámka, ktorá vedie k veľmi nepríjemnému a trápnemu momentu.


Príklad: Keď niekto spraví faux pas tým, že sa opýta obéznej ženy v ktorom je mesiaci tehotenstva, pričom nie je tehotná.

Faux pas | fopá

Avatar anonýmneho autora

Furry

Furry

V doslovnom preklade chlpáč, srstík. V dnešnom svete plnom možností je furry človek, ktorý má zvierací fetiš. Je to proste niekto, koho vzrušuje myšlienka na zvieratá s ľudskými vlastnosťami. Na posilnenie tejto fantázie o tomto témate vyhľadáva kresby, príbehy, v ojedinelých prípadoch nosí zvierací oblek a správa sa ako zviera.

Avatar anonýmneho autora

Gavalier

Elegantný a šlachetný muž, najmä ten, ktorý sprevádza ženu s vysokým spoločenským postavením. Tento výraz pochádza z talianskeho slova "cavaliere", čo znamená "rytier" alebo presnejšie "jazdec na koni". Časom sa význam tohto slova vyvinul tak, aby vyjadroval galatné správanie rytierov.


  • Po skončení zápasu sa prehravajúci tím gavaliersky uklonil a odišiel.
  • Muž gavaliersky uvolnil sedadlo v autobuse staršej dáme.
  • Zachoval sa ako gavalier a po plese odprevadil slečnu až domov.
Avatar anonýmneho autora