Dobrodošli

Dobrodošli

Chorvátsko-srbský výraz, ktorý sa do slovenčiny prekladá ako "vitajte". Používa sa na privítanie a vyjadrenie pohostinnosti niekomu, kto práve prišiel.


"Dobrodošli na prekrasnu obalu Jadranskog mora, gdje sunce, pijesak i ljubazni domaćini stvaraju nezaboravno iskustvo."

Avatar anonýmneho autora

Implózia

Implózia

Opak explózie, kde sú materiály vytlačené smerom von, pri implózii smerujú dnu. Nastáva pri náhlom znížení tlaku v uzavretom priestore, čo spôsobí, že okolité materiály sa v dôsledku nerovnováhy tlaku zrútia dovnútra.


Príklad: Implózia nastáva v ponorenej ponorke, ktorá má poškodenú/oslabenú konštrukciu. Táto konštrukcia nedokáže odolať tlaku vody a ponorka sa prakticky stlačí do seba (predstavte si čelný stret Daewoo Tico s kamiónom). Implózia nastáva v zlomku sekundy a posádka nemá ani šancu ju zaregistrovať.

Gufero

Gufero

Známe aj ako Simmerring (nemčina). Je to tesniaci prúžok medzi hriadelom alebo inou tyčou a ložiskom. Je používaný na zabránenie úniku oleja alebo maziva. Gufero funguje podobne ako väčšina iných tesnení: stláčaním povrchu.


Skladá sa z elastomérového (pružného gumového) krúžku spojeného s kovovým krúžkom, ktorý je zalisovaný v ložisku, ktorým prechádza hriadeľ.

Gufero | auto

Avatar anonýmneho autora

Hardliner

Označenie, ktoré sa často používa v politike a iných kontextoch na označenie osôb, ktoré zastávajú nekompromisné alebo prísne postoje k určitým témam.


Je to extrémista, ktorý sa zvyčajne striktne drží určitej ideológie alebo súboru zásad a len tažko spraví nejaké ústupky pri vyjednavaní.

Avatar anonýmneho autora

Femboy

Femboy

Zženštilý chlapec. Je to mladý muž so ženskými maniermi, rád nosí vysoké ponožky, podkolienky, sukne, veľké mikiny s kapucňou, šortky s vysokým pásom a crop topy. Cíti sa ako žena a aj sa tak oblieka (cross-dressing). Je to zvyčajne homosexuál.

Avatar anonýmneho autora

Dope

Slovo, ktoré anglickí tínedžeri používajú na opis takmer všetkého dobrého v živote, dobrých správ, pekného športového auta atď. Je to jedno z najbežnejších

slov z slangu mladých ľudí.


Ten nový film bol dope.

SK ekvivalent: "Ten nový film bol špica."

Avatar anonýmneho autora

Mainsplaining

Keď muž niečo vysvetľuje žene povýšeneckým a uštipačným tónom, hoci sa ho na nič nepýtala. Zvyčajne tento muž zo sexistických predsudkov hneď predpokladá, že má väčšie vedomosti ako žena, s ktorou sa rozpráva a potrebuje sa o ne podeliť.

Avatar anonýmneho autora

Bozo

Bozo

Tupec, tuťmák, hlupák. Je to niekto, kto sa správa hlúpo alebo nezmyselne. Často si myslí, že je vtipný, aj keď nie je. Pôvodne sa tak volal klaun Bozo (Bozo the Clown), populárna postava z detských seriálov z 40. rokov 20. storočia.


Bozo: *Povie trápny vtip a všetci sa začnú smiať*

Niekto: Oni sa ale nesmejú s tebou, oni sa smejú na tebe, Bozo.

Avatar anonýmneho autora

Demagóg

Slovo Demagóg sa skladá z gréckych slov: Demos (ľud), agogos (vodca). Je to človek, ktorý zavádza ľudí svojím pôsobivým, no klamlivým prejavom. Demagóg využíva ľudové predsudky a falošné tvrdenia a sľuby, aby získal moc. Takíto ľudia sa vyskytujú najmä v politike:


B. Kollár a jeho sľuby na billboardoch, že vybuduje 25 000 nájomných bytov.

Avatar anonýmneho autora

DevOps

Je to myšlienka, že tímy, ktoré vytvárajú aplikácie, by mali byť zodpovedné za ich nasadenie, prevádzku a údržbu.


Tradične, vývojári naprogramujú aplikáciu a potom ju hodia "cez múr" prevádzkovému tímu, ktorý je zodpovedný za jej nasadenie, prevádzku a údržbu.


Alternatíva je DevOps - Development (vývoj) a Operations (prevádzka). Tieto dve divízie sú spojené dokopy, čím vznikajú multifunkčné tímy, ktoré sú schopné samostatne vytvárať, nasadzovať a udržiavať aplikácie.

Avatar anonýmneho autora